امروز: سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الثلاثاء 9 ربيع أول 1444 | 2022-10-04
کد خبر: 78343 |
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ | ارسال توسط : |
192 بازدید
۰
| 4
ارسال به دوستان
پ

به گزارش ایسنا، مجید فراهانی، در نشست مجازی چالش های مدیریت شهری در دوران کرونا گفت: مدیریت شهری ابعاد مختلف اقتصادی، خدمات شهری، عمرانی، شهرسازی، اجتماعی و فرهنگی و محیط زیستی دارد.

به گزارش ایسنا، مجید فراهانی، در نشست مجازی چالش های مدیریت شهری در دوران کرونا گفت: مدیریت شهری ابعاد مختلف اقتصادی، خدمات شهری، عمرانی، شهرسازی، اجتماعی و فرهنگی و محیط زیستی دارد.

وی با اشاره به نظرسنجی ایسپا در مورد پایتخت که بین ۱۶ تا ۱۹ فروردین انجام گرفته، افزود: در این نظرسنجی که به خاطر کرونا انجام شده در مورد نیمه تعطیل شدن شهر، حدود ۷۰ درصد از پاسخگویان گفته اند همین الان از نظر اقتصادی مشکل دارند یا نهایتاً یکی دو ماه دیگر می‌توانند ادامه دهند. 
عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: در بین گروه‌های مختلف، بازنشستگان کمتر از دیگران نگران تداوم تعطیلی و اثر آن بر زندگی‌شان هستند؛ ۵۰ درصد آنها گفته‌اند بیش از ۵ ماه دوام می‌آورند. بیشتر نگرانی در میان گروه‌های شغلی نیز به کارکنان مستقل تعلق دارد که ۵۰  درصدشان اعلام کرده‌اند همین الان هم از نظر اقتصادی مشکل دارند.
فراهانی اضافه کرد: از مردم تهران سؤال شده که ترجیح می‌دهند مردم سر کار خود برگردند تا شغل مردم حفظ شود یا تا مهار کرونا تعطیلی ادامه یابد. سه‌چهارم مردم موافق تعطیل ماندن هستند. میزان موافقت با تعطیلی در بین حقوقبگیران بخش دولتی و خصوصی بالای ۸۰ درصد و در میان کارکنان مستقل و کارفرما حدود ۶۸ درصد است.

نیروهای محلی در ایام کرونا ساماندهی شدند

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بیان کرد: مهم ترین مسئله و رسالت مدیریت شهری این است که در خصوص مسائل اجتماعی اقداماتی کند و به تامین ارزاق عمومی به اقشار آسیب پذیر بپردازد و به کم کردن هزینه کمک کند.
فراهانی با اشاره به برخی اقدامات مدیریت شهری گفت: نیروهای مشارکت محلی در ایام کرونا ساماندهی شدند و یکی از مهم ترین اقدامات همین امر بود. امروز در همه مناطق شهر تهران گروههای مردمی و سازمان های مردم نهاد فعالیت دارند و به تولید ماسک و گان و… می پردازند. در روزهای اول گرچه ساماندهی ها به خوبی انجام نشد اما در حال حاضر اقدامات خوبی صورت گرفته است.

افت جدی در حوزه درآمد ارزش افزوده

افزایش هرینه و کاهش درآمد در حوزه مدیریت شهری

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت شهرداری تهران اظهار کرد: با کاهش جدی منابع شهرداری تهران مواجه هستیم. درآمد شهرداری در اسفند ۹۸ نسبت به سال گذشته ۸۸ درصد کمتر شده است. نزدیک به نیمی از درآمد شهرداری در حوزه شهرسازی است که در اسفند ۹۸ شاهد تحقق درآمدها نبودیم  و درآمد ارزش افزوده بخش زیادی از درآمد شهرداری بود که با خواب اقتصاد شاهد افت جدی در این حوزه بودیم.
فراهانی با بیان اینکه درآمد شرکت ها و سازمان های شهرداری کم شده، افزود: اماکن فرهنگی و ورزشی شهرداری تعطیل است اما هزینه های اجتناب ناپذیر وجود دارد. هزینه های نگهداشت شهر ، حقوق و دستمزد ، پروژه ها و دیون وجود دارد. نه تنها هزینه ها کم نشده بلکه هزینه ضدعفونی و مقابله با کرونا بر دوش شهرداری است. هزینه های بهداشت و سلامت کارکنان شهرداری نیز بر عهده شهرداری است اما درآمدها اضافه نشده است.
عضو شورای شهر تهران ضمن گلایه از دولت بیان کرد: دولت ها  در همه جا دنیا هنگام بحران وارد عرصه می شوند و هماهنگی میان دولت ملی و محلی برای خدمت رسانی باید وجود داشته باشد که این اتفاق تا کنون در پایتخت نیفتاده است.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در رابطه با راهکارهای برون رفت از این وضعیت بیان کرد: سرمایه گذاران  در برخی کلان شهرها از جمله تهران نتوانسته اند باری از دوش شهرداری بر دارند. برای سرمایه گذار باید فرش قرمز پهن کرد و باید بدانند پولشان در امان است؛ ما در این حوزه فعالیت هایی انجام داده ایم که خوشبختانه توفیقاتی نصیبمان شده است.

لزوم کارگروه ویژه برای تامین درآمد جدید

تکلیف حناچی برای رایزنی با دستگاه قضا درباره پرونده های راکد ماده ۱۰۰

فراهانی با اشاره به بحث شهرسازی گفت: باید کارگروه ویژه برای تامین درآمد جدید داشته باشیم. بحران عمیق است و باید برنامه ریزی تحول گرایانه صورت بگیرد. با روش های قدیمی نمی توانیم از این بحران عبور کنیم و اقتصاد شهری باید مورد توجه باشد. مردم به درستی انتظار دارند شهرها ارزان اداره شوند و باید هزینه ها را کاهش و بهره وری را افزایش بدهیم.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: در شهرداری تهران حدود ۷۰ هزار پرونده راکد تخلف ماده صد داریم که مربوط به گذشته است گرچه حکم صادر شده اما اجرا نمی شود و همچنان راکد مانده است.

وی تاکید کرد: باید با آسان گیری و روش تحولی این پرونده های راکد را تعیین تکلیف کنیم . در این رابطه شهردار تهران مکلف شده تا با دستگاه قضایی رایزنی کند بدین ترتیب پرونده های راکد تعیین تکلیف شوند.

شهر آفتاب و شهروند وارد بورس شوند

نیاز شدید به مدیریت یکپارچه شهری و هوشمند سازی در ایام کرونا 

فراهانی افزود: فروشگاه زنجیره ای شهروند اگر وارد بورس شود علاوه بر اینکه می تواند ۲۵۰۰ میلیارد تومان درآمد ایجاد کند، کار هم به مردم واگذار می شود. این اتفاق هم می تواند برای مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب رخ دهد. 
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به برخی فرصت های کرونا گفت: کرونا فرصتی برای رسیدن به مدیریت یکپارچه شهری و هوشمندسازی را در اختیار قرار داد. از همان ابتدا دولت های محلی به صورت یکپارچه تشکیل نشدند و شهرداری ها کمتر از نصف اختیارات را برعهده دارند. اما شهرداری ها در همه دنیا در قالب مدیریت یکپارچه شهری فعالیت می کنند و هماهنگی دولت ملی و محلی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی با اشاره به مشکلات اصلی کلانشهر تهران گفت: عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری از مهم ترین مشکلات است که در قضیه طرح ترافیک این مشکل به صورت آشکار مشخص شد،  اعتقاد شورای شهر بر لغو طرح ترافیک بود اما گفته شده که شورای ترافیک باید نظر بدهند و شورا باید تنها نرخ گذاری کند. همچنین مسئله حمل و نقل عمومی از دیگر مسائل بود.معتقد بودیم روزهای پایانی استفند ماه ۹۸ باید اتوبوس و مترو تعطیل می شد اما این اتفاق رخ نداد. 
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اضافه کرد: علی رغم اینکه شورای شهر تهران در تعطیلی حمل و نقل عمومی اصرار داشت اما دولت تعطیلی را نپذیرفت. 
به گفته عضو شورای شهر تهران مهم ترین درس آموخته های کرونا، ضرورت تحقق مدیریت یکپارچه شهری است.

دولت باید نیمی از هزینه توسعه مترو و واگن ها را پرداخت کند

فراهانی تاکید کرد:  یکی از مهم ترین عوامل انتقال کرونا حضور و تجمع افراد در ناوگان حمل و نقل عمومی است. در این رابطه اتوبوس ها در ابتدا و انتهای خط ضدعفونی می شود و واگن های مترو نیز ضدعفونی می شود و فضای بین رانندگان تاکسی و اتوبوس جداسازی شده است. اما این ها کافی نیست.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به کمبود اتوبوس و واگن مترو گفت: دولت باید نیمی از هزینه توسعه مترو و واگن ها را پرداخت کند؛ وقتی دولت سهم خود را در تامین یک سوم یارانه نمی پردازد واگن جدیدی هم اضافه نمی شود.
فراهانی افزود: در شرایط عادی دو و نیم میلیون سفر در مترو انجام می شود و اگر ارتقا پیدا می کرد می توانستیم به ۸ میلیون افزایش بدهیم. 

نیاز پایتخت به  ۵۰۰۰اتوبوس و۲۰۰۰  واگن 

به گزارش ایسنا، عضو شورای شهر تهران در ادامه این نشست مجازی با  بیان اینکه دولت تصمیم جدی برای توسعه حمل و نقل عمومی ندارد گفت: متاسفانه شاهد عزم جدی از سوی دولت نیستیم. خیلی از پول های ما در ژاپن و سایر کشورها بلوکه است در صورتی که می توانستیم واگن دریافت کنیم. 
وی با اشاره به فرآیند عادی سازی در شهر که از سوی دولت اعلام شد، بیان کرد: دولت با این تصمیم به عادی سازی به موج دوم کرونا دامن زد  اما همچنان تامین اعتبار برای توسعه مترو و اتوبوس نمی کند. در حالی که پایتخت  ۵۰۰۰  اتوبوس و۲۰۰۰  واگن نیاز دارد.

کرونا ضرورت هوشمند سازی را نشان داد

وی با اشاره به ضرورت هوشمندسازی گفت: تصور می شد شهر الکترونیک و آنلاین شدن خدمات، امر فانتزی است. ایام کرونا نشان داد که زیر ساخت های شهر الکترونیک تا چه میزان ضرورت است.

فراهانی تاکید کرد:  به میزانی که به سمت هوشمندسازی و دولت و شهر الکترونیک حرکت کنیم به همان میزان موفق خواهیم بود. 

عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: همه مراحل اقدامات در حوزه شهرسازی خصوصا فرایند صدور پروانه در کشور های درحال توسعه الکترونیکی است همچنین از شدنی ترین کارها ، آنلاین کردن فروش الکترونیک در فروشگاههای شهروند ومیادین میوه تره بار است که لازم است در اسرع وقت اجرایی شوند و مشکلات مسیر با پیگیری های مدیریت حل شود.

انتهای پیام

منبع خبر ( ) است و خبریا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09800000000  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

*

code

Scroll to Top